Uromastyx Ornata

Biczogon ozdobny
Wielkość i wygląd:

Może dorastać do ok. 37 cm długości całkowitej. 

Niezwykłej urody samce tego gatunku zawojowały umysły terrarystów z całego świata. Ich jaskrawe barwy utrzymane w tonacji soczystej zieleni, kobaltu oraz czerwieni stały się wyznacznikiem tego co biczogony wnoszą do terrarystyki. 

Podobnie jak w przypadku biczogonów oczkowanych wyróżnia się dwie podstawowe linie kolorystyczne tego gatunku – linię niebieską oraz linię zieloną. Dodatkowo spotykane są jeszcze okazy o umaszczeniu bardziej czerwonym oraz bardziej błękitnym niż częściej spotykany kobalt. 

Cechą charakterystyczną są powiększone łuski przedniej krawędzi otworów usznych. Stosunkowo długi ogon, jest pokryty kolczastymi łuskami i składa się z 20-23 pierścieni. (spiral). Na grzbiecie widoczna jest siatka oczek. biczogonów.

Dymorfizm płciowy:

U dorosłych osobników wyraźnie zaznaczony dychromatyzm płciowy. Samce są zdecydowanie ładniej ubarwione, kolory samic są stonowane i mniej jaskrawe. 

Również barwa strony brzusznej samic jest bardziej jednolita utrzymana w odcieniach bieli, kremu i szarości podczas kiedy brzuchy samców są zdecydowanie bardziej kolorowe. Dość dobrym wyznacznikiem płci są również pory udowe, które u samców są wyraźnie zaznaczone. 

U dojrzałych płciowo osobników kolejnym sposobem jest identyfikacja na postawie obecności hemipenisów, które u samców są wyraźnie zaznaczone u podstawy ogona w postaci zgrubień.

Typ środowiska:

Pustynie i półpustynie. Żyje na suchych, kamienistych terenach pokrytych gruzem skalnym o bardzo niskiej wilgotności powietrza około 20%. Są to tereny o średnich opadach od 0 do 67 mm.

Pochodzenie: 

Obszarem występowania tego gatunku są tereny półwyspu Synaj, Izreal oraz pólnocno-zachodni fragment Arabii Saudyjskiej, gdzie przypuszczalnie występuje równocześnie ze swoim mniejszym podgatunkiem U.ornata Philbyi.

Biotop:
Pustynie i półpustynie

Żyje w kamienistych , częściowo piaszczystych rejonach wybrzeża półwyspu arabskiego. Ich siedliska obfitują w rumowiska gruzu pustynnego. Wiele populacji żyje w rejonach nadmorskich w związku z czym wilgotność powietrza panuje tam wyższa niż w przypadku rejonów występowania większości innych biczogonów.

Dieta:

Dieta wyłącznie roślinna. Prosimy o zapoznanie się z naszym krótkim przewodnikiem: Kliknij tutaj

Oświetlenie i ogrzewanie:
Oświetlenie i ogrzewanie:

JAK DLA DZIENNYCH JASZCZUREK PUSTYNNYCH.

Oświetlenie to punkty nr 1 od którego musimy zacząć kompletować osprzęt dla zbiornika z tymi jaszczurkami. Nieodzowne w opiece nad nimi będą lampy UV – zarówno 3w1 jak i wydajne świetlówki. 

Polecić z pewnością możemy:
świetlówki Arcadia T5 14% UVB Dragon – do zbiorników 60 cm i wyższych lub Arcadia T8 D3+Desert 12% UVB – dla niższych zbiorników. 

W przypadku dysponowani oprawkami starszego typu na świetlówki T8 polecamy lampę Arcadia T8 D3+ 12% UVB Desert metahalogeny RepTech , które doskonale sprawdzają się od początku naszej przygody z biczogonami. 

Biorąc pod uwagę jak trudnymi w mnożeniu są to jaszczurki przypuszczamy, że stosowane przez nas właśnie te lampy i wysokie dawki UVA/UVB, które emitują są jednym z kluczowych czynników naszego sukcesu. Co nie bez znaczenia – metahalogeny są to bardzo wydajne źródła ciepła i ich używanie z pewnością niesie wymierne oszczędności. 

Najczęściej żadne dodatkowe źródło ciepła nie będzie konieczne dla poprawy ilości i przede wszystkim jakości światła widzialnego można przemyśleć zakup świetlówek Reptle Systems  LED T5 New Dawn (full color) 6500K.

Ogrzewanie jak wspomniano wyżej najczęściej metahalogen rozwiązuje nam temat ciepła w terrarium. Jeśli jednak to nie wystarcza zdecydowanie odradzamy stosowanie mat, kabli, emiterów. Biczogony to zwierzęta pełnego słońca. Emitowane ciepło powinno iść w parze ze światłem. 

Godne polecenia będą żarówki neodymowe, które wzbogacają nam terrarium o dodatkową ilość UVA. Warto wypróbować rozwiązania halogenowe RepTech ze szkłem neodymowym, które wydają się by ć wydajniejsze niż te oparte na wolframie. Bardzo ciekawą opcją na dogrzewanie terrarium wydaje nam się Arcadia Deep Heat Projector niemniej tego produktu jeszcze nie testowaliśmy (o ile wiązki podczerwieni wydają się idealne, o tyle szkoda nam utraty światła).

Wentylacja:

Musi być na tyle duża, aby utrzymać niską wilgotność w zbiorniku, a także nie “zadusić” jaszczurek, gdy wewnątrz będą panowały wysokie temperatury. Jest to jeden z ważniejszych warunków, które należy zachować, aby jaszczurki cieszyły się dobrą kondycją

Ściółka:

JAK DO TERRARIÓW PUSTYNNYCH. Polecamy podłoża stanowiące mieszankę piasku i gliny – Habistat Leopard Gecko oraz Lucky Reptile NATUR BROWN. Dla zwolenników podłoży kukurydzianych – wyjątkowo drobne granule Habistat Corn Cob. Kamienie lub cięższe elementy wystroju należy ułożyć z rozmysłem, aby nie zgniotły one jaszczurki, gdy ta będzie pod nimi kopać. Jest to częsty powód śmierci lub utraty kończyn u tego gatunku.

Wielkość terrarium:

IM WIĘKSZE TYM LEPSZE. Są to średniej wielkości jaszczurki skalne o żwawym usposobieniu i znakomitych zdolnościach wspinaczkowych. 

Dla tego gatunku, bogaty wystrój terrarium utrzymany w charakterze złomowiska skalnego z dużą ilością konarów i korzeni zwiększających przestrzeń wspinaczkową wydaje się idealnym rozwiązaniem. Konieczna jest dobra wentylacja zbiornika w celu utrzymania niskiej wilgotności powietrza.

Nie można zapominać o wykonaniu odpowiedniej wielkości nor dzięki czemu aktywność w przekopywaniu zbiornika często ogranicza się właśnie do podłoża w norze. Minimalne wymiary terrarium dla pary jaszczurek tego gatunku to 150x60x70 cm (długość x szerokość x wysokość).

Woda:

Nie podajemy

Wilgotność:

Niska wilgotność na poziomie 20-30%.

Temperatura:

Na wyspie grzewczej do 55C, najchłodniejsze miejsce w terrarium ok. 25-30C (gradient temperatur w terrarium jest ważny!). Nocami – temperatura pokojowa.

Warto poznać:
Ciekawe informacje:

Brak wpisów

Zobacz film: